TRNAVA 9. októbra 2014 - V stredu 8. októbra večer si veriaci spolu s trnavským arcibiskupom Mons. Jánom Oroschom, kňazmi zo Spoločnosti Ježišovej (SJ), kňazmi Diela Ježiša Veľkňaza (Opus J.S.S.), inými rehoľnými a diecéznymi kňazmi v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave pripomenuli 8. výročie odchodu do Večnosti Mons. Pavla Mária Hnilicu SJ, ktorého telesné pozostatky sú uložené v krypte chrámu. Svätej omše sa zúčastnili nielen Trnavčania, ale prišli aj rehoľné sestry, príbuzní zosnulého biskupa Hnilicu a priatelia z mnohých kútov Slovenska i Čiech.
Vo svojej kázni spomenul Mons. Ján Orosch viacerých velikánov nášho národa, ktorí nám pomohli duchovne rásť a boli nám príkladom v nesení kríža. „Nemáme sa čoho báť, keď sa v našom živote striedajú krivky. Aký zmysel má utrpenie, aký zmysel má obeta a kríž? ... Naši predkovia poznali známe príslovie: ‚V núdzi poznáš priateľa.‘ Aj Pán Ježiš poznal na svojej krížovej ceste priateľov: Šimona, Veroniku, svoju Matku.
Na prvom mieste to bola vždy Panna Mária, Sedembolestná, ktorá sa starala o nás v najťažších chvíľach. Ona bola Panna Múdra a vznešený Príbytok nábožnosti. ...
V čom spočívala Máriina múdrosť? – Múdrosť nie špekulatívna, ale múdrosť Panny Márie spočívala v prijatí Božej vôle a stotožnením sa s ňou: Fiat. Nehľadajme pomoc v ľudských špekuláciách, my vieme, kam máme ísť pre odpoveď na naše otázky.
Jej moc a sila je v dôvere vo všemohúceho Boha. ... Sila Ducha Svätého ju pretvorila v silu, ktorú dnes obdivuje celý svet.“
Trnavský arcibiskup pripomenul aj synovský vzťah biskupa Hnilicu k našej Nebeskej Matke a poukázal na to, že je nám vzorom mariánskej úcty, lebo svojím životom naplnil heslo: Per Mariam ad Jesum.
V závere svätej omše si veriaci obnovili svoje zasvätenie Panne Márii textom Modlitby zverenia sa Panne Márii zo Šaštína z 15. septembra 2014, ktorý bol obohatený o malú vsuvku, osobnú modlitbu od zosnulého biskupa Hnilicu, ktorú si zapísal v roku 1967 pri púti so Svätým Otcom Pavlom VI. do Fatimy, a ktorá vyjadruje jeho úprimnú vďaku Pánu Ježišovi za to, že pod krížom nám bola Panna Mária zverená ako Matka. Pod krížom sa stala našou Matkou a my jej dietkami.
Po modlitbe zasvätenia si arcibiskup Orosch spomenul na svoje časy mladého kňaza pôsobiaceho v kraji, odkiaľ pochádzal biskup Hnilica. Už vtedy mu bola príkladom živá, hlboká viera jednoduchých ľudí, roľníkov a sedliakov, ktorí tu žili v úzkom spojení s Bohom aj napriek hlbokému komunizmu. Na základe poznania tohto pozadia, rodného kraja biskupa Hnilicu, lepšie chápe aj jeho široké biskupské srdce otvorené pre všetkých.
„Vy mladí, všímajte si týchto ľudí, Bohom požehnaných, vnútorne otvorených pre veci Božie. Priúčajme sa tomuto, aby svetu nevládli len tí intelektuáli, ktorí sa často uberajú preč od Krista, preč od Jeruzalema, ale aby sme nachádzali cestu týchto dietok Božích, ktorí ostávajú celý život Božími synmi a dcérami. Aby sme si aj my vybrali túto cestu posväcovania sa, ktorá je naozaj cestou pokoja, radosti a požehnania pre dnešný svet.“
Po svätej omši sa konala krátka pobožnosť v krypte katedrály, pri hrobke biskupa Hnilicu, kde veriaci vyjadrili svoju vďaku Pánu Bohu za biskupov život a jeho službu v Cirkvi.
Informoval P. Pavol Benedict Lipták