TRNAVA 17. novembra 2023 - Vo štvrtok 16. novembra navštívil územie Trnavskej arcidiecézy mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky, pán Maciej Ruczaj, ktorý v týchto dňoch začína svoju misiu na Slovensku. Počas návštevy Trnavy si uctil pamiatku Andreja Žarnova, bol prijatý na audiencii u trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha a nakoniec zavítal aj do Piešťan, kde vernisážou otvoril výstavu fotografií „Ján Pavol II. a Slovensko“.
Vzácnu návštevu - mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Macieja Ruczaja, ktorý na Slovensku zastupuje Poľskú republiku - prijal na audiencii spolu so sprievodom vo
štvrtok 16. novembra v popoludňajších hodinách trnavský arcibiskup Ján Orosch. Stretnutie sa konalo v reprezentačných priestoroch Trnavského arcibiskupského úradu. Nieslo sa v priateľskej atmosfére. Témou ich spoločného rozhovoru bola okrem iného osobnosť slovenského básnika katolíckej moderny, prekladateľa a lekára patológa Andreja Žarnova (vlastným menom prof. MUDr. Františka Šubíka), ktorého 120. výročie narodenia si pripomíname práve v týchto dňoch. Žarnova si synovia a dcéry bratského poľského národa veľmi vážia z dôvodu jeho odvahy, pretože sa nebál podať verejnú správu o vojnových zločinoch stalinského režimu v Poľsku počas druhej svetovej vojny.
Krátko pred audienciou u trnavského arcibiskupa Jána Oroscha si poľský veľvyslanec Maciej Ruczaj uctil pamiatku Andreja Žarnova pri pamätnej tabuli, umiestnenej na múre Cirkevnej základnej školy s materskou školou Angely Merici, položením venca z kvetov vo farbách štátnej vlajky Poľskej republiky.
Koncom apríla 1943 sa Andrej Žarnov ako lekár zúčastnil v pozícii člena vyšetrovacej komisie Červeného kríža na medzinárodnom vyšetrovaní masových hrobov v Katyňskom
lese, ktorého dôkazový materiál využila vtedajšia nemecká propaganda vo svoj prospech. Pretože išlo o brutálnu stalinskú likvidáciu tisícov poľských dôstojníkov, čo sa po celé nasledujúce polstoročie najprísnejšie tajilo a popieralo, Žarnov musel za svoju verejnú správu o týchto vojnových zločinoch niesť represívne dôsledky po celý život. Najprv bol väznený, potom z vtedajšej komunistickej krajiny - Československa utiekol. Kvôli zisteniu otrasných faktov okolo vrážd poľských dôstojníkov už nezostal ticho a otvorene vystríhal pred hrôzostrašným sovietskym boľševizmom.
Na záver stretnutia v prijímacej sále si predstavitelia Poľska a Trnavskej partikulárnej cirkvi vzájomne vymenili dary. Predstaviteľ Trnavskej arcidiecézy, arcibiskup Ján Orosch daroval hosťovi z Poľska, pánovi veľvyslancovi Maciejovi Ruczajovi, tradičný dar - ikonu Trnavskej Panny Márie, aby si zachoval spomienku na najstaršie slobodné kráľovské mesto na území súčasného Slovenska aj cez toto vyobrazenie Bohorodičky. Zároveň to bude pre vzácneho hosťa spomienka na udalosť záchrany Trnavy pred ničiacimi tureckými vojskami a morom, ktoré v minulosti postihli toto mesto a robia ho známym
nielen na domácej pôde. Návšteva veľvyslanca Poľska na Trnavskom arcibiskupskom úrade sa navyše odohrala v čase, keď v Trnave prebieha osemdesiata Novéna k Panne Márii Trnavskej.
Po audiencii u trnavského arcibiskupa Jána Oroscha mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľska na Slovensku, pán Maciej Ruczaj odcestoval do kúpeľného mesta Piešťany, kde vernisážou vo farskom Kostole sv. Cyrila a Metoda osobne otvoril výstavu fotografií „Ján Pavol II. a Slovensko“. Táto výstava sa koná v Piešťanoch pri príležitosti 20. výročia poslednej návštevy sv. Jána Pavla II. na Slovensku, kedy navštívil aj Trnavu a Trnavskú arcidiecézu. Výstava fotografií „Ján Pavol II. a Slovensko“ vznikla pri príležitosti 100. výročia narodenia sv. Jána Pavla II.