Nedeľné zamyslenie arcibiskupa: Dobro má iba jednu tvár...

BANSKÁ BYSTRICA/TRNAVA 30. júla 2023 - Na 17. nedeľu v Cezročnom období liturgického roku "A" vám prinášame zamyslenie Mons. Jána Oroscha, trnavského arcibiskupa, pre slovenské katolícke rádio LUMEN na jeho facebooku a webe lumen.sk.

Drahí bratia a sestry,
 
je čas dovoleniek a prázdnin. Mnohí navštevujú hory, iní majú radi relax pri vode. Máme čo obdivovať v prírode, hlavne, ak je ešte neporušená. Sv. Pavol píše v liste Rimanom, že Boha môžeme spoznať zo stvorených diel (porov. Rim 1, 19-20). Ba ešte viac - toho, ktorý naprojektoval vesmír a v ktorom sme takí maličkí pred veľkosťou prírody, môžeme oslovovať „abba, Otče“. Krstom si nás adoptoval za svoje deti, už nie sme otroci hriechu, ale milovaní synovia a dcéry (porov. Rim 8, 15-16).
 
V dnešnom prvom čítaní sa Boh ako Otec prihovára Šalamúnovi: „Žiadaj si, čo ti mám dať!“ (1 Kr 3,5) Keby sme my dostali takúto ponuku, čo by sme si vybrali? Ide o to, aby sme si vybrali správne a neskončili ako rybár v rozprávke o zlatej rybke.
 
Boh, ktorému patrí všetko, je naozaj štedrý a odpoveď Šalamúna nám poskytuje návod, aký Boží dar je najdôležitejší. Šalamún si vybral múdrosť so schopnosťou rozlišovať dobro od zla.
 
Ježiš v evanjeliu hovorí o ukrytom poklade a o vzácnej perle (porov. Mt 13, 44-46). Tí, čo to objavia, sú ochotní ísť, predať všetko, čo majú a pole s pokladom či vzácnu perlu kúpiť. Takúto veľkú hodnotu má dar rozlišovania dobra a zla. Veď i básnik hovorí:
 
„Kým som, Pane?
Chcem byť lovcom perál.
Vlastne iba jednej,
skrytej v lastúre na dne mora.
Ponáram sa znova a znova
pod hladinu šialeného babylonu.
Hľa, moje povolanie,
moja práca každodenná.
Mušľa nenápadná stále ma ku dnu láka,
do hlbín oceánu.
V nej ukryté je tajomstvo môjho ponárania.“
 
Žijeme v dobe, kedy normálne sa prezentuje ako nenormálne a čo je nenormálne sa vychvaľuje ako normálne. Zlo a dobro sa relativizuje a mieša ako kedysi v starovekej pohanskej kultúre. Napríklad v Korinte bol chrám zasvätený bohyni Artemis a tu žilo, ako napísal staroveký historik Strabón, viac ako tisíc chrámových prostitútok. Uctievanie tohto božstva sa realizovalo nemravnými skutkami. Uctievanie boha Bakchusa (grécky Dionýza) sa praktizovalo pitím vína. Moloch sa uctieval zabíjaním malých detí, ako aj potvrdili archeologické vykopávky v Kartágu. Tí, ktorí vyznávali takéto pohanské kulty si mysleli, že to tak má byť. V dnešnej dobe tieto kulty majú moderný nádych, ale ako aj pápež sv. Ján Pavol II. rozlíšil, majú rovnakého spoločného menovateľa - ide o kultúru smrti. Je to kultúra bez budúcnosti, kultúra konzumu a novodobého otroctva.
 
Ježišova ponuka znie: Ja som cesta - život s ním teda má zmysel a ide dobrým smerom. Ja som pravda - dobro má iba jednu tvár, zlo ich má mnohofarebne veľa. Ježiš je život - Boh je predsa Bohom živých, a nie mŕtvych (porov. Mk 12, 27) a on prišiel, aby sme mali život, nie vojnu a aby sme mali život v hojnosti (porov. Jn 10, 14).
 
Autorita na určovanie dobra a zla je v kompetencii Stvoriteľa. Adam a Eva prepadli ilúzii, že oni majú moc určovať, čo je dobro a zlo. Nuž a my vieme, ako to dopadlo. Môžeme pracovať iba s tým, čo nám dal Stvoriteľ, preto je ilúziou vytvoriť svet na iných prírodných a morálnych princípoch, ako boli dané od stvorenia.
 
Božie slovo dnešného dňa nám ponúka jedinečný dar rozlíšiť pravdu od lži, dobro od zla, realitu od ilúzie. Ide o dar múdrosti a Pán ju ochotne ponúka tým, ktorí po nej túžia a sú ochotní pre jej získanie obetovať všetko. Nech vás pri dobrom rozlišovaní sprevádzajú i moje modlitby a žehnania.
 
Ján Orosch, trnavský arcibiskup
 
Zdroj: lumen.sk
 
facebook sharing button Zdieľaj
Nedeľné zamyslenie arcibiskupa: Dobro má iba jednu tvár...

Ilustračná snímka. (Foto: lumen.sk/Ivo Novák)

NOVINKY