Na pochode za život oslávilo radosť zo života 70 - 85 tis. ľudí

BRATISLAVA 21. septembra 2015 - V Bratislave v nedeľu 20. septembra oslávilo radosť zo života 70 - 85 tisíc ľudí. Vyplýva to z odhadov organizátorov. Na Národný pochod za život, ktorý sa konal po druhýkrát v histórii Slovenska, ich do hlavného mesta pozvala Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Pridali sa k nej rôzne ďalšie spoločenstvá, organizácie, cirkvi a jednotlivci. Spolu sa stotožnili s potrebou chrániť ľudský život. Verejným pochodom vyjadrili túžbu po spoločenskej zmene, ktorá by sa prejavila v ochrane života každého človeka – od počatia po prirodzenú smrť. Zvláštnu pozornosť tentokrát venovali situácii tehotných mamičiek v ťažkostiach a tomu, ako im vieme pomáhať. Masovej akcii predchádzal päťdňový sprievodný program v celom meste, zložený z desiatok aktivít duchovného, kultúrneho i intelektuálneho charakteru. Navštívilo ho sedem až osem tisíc ľudí.

1. Prípravy Pochodu sprevádzala "radosť zo života"
2. Návrh na zlepšenie právnej úpravy ochrany života
3. Záver Národného pochodu za život v Bratislave
4. Záverečné hodnotenie organizačného tímu pochodu

ad 1. Národný pochod za život v Bratislave zvolali biskupi pred rokom (17. 9. 2014). "Národný pochod za život, ktorý sa uskutočnil v minulom roku (pozn. TK KBS - v roku 2013) v Košiciach ukázal, že na Slovensku žije mnoho ľudí, ktorým záleží na ochrane života od počatia po prirodzenú smrť, na ochrane rodiny a manželstva. Sme povzbudení svedectvami, ktoré denne vydávajú mnohí statoční ľudia pri výchove detí, obrane života, manželstva a rodiny v celej našej vlasti," uviedli vtedy biskupi. Vo vyhlásení, ktoré vydali k druhému ročníku pochodu, uviedli, že sa ho rozhodli zorganizovať na základe podnetov od mnohých osôb a mimovládnych organizácii. Uvádza sa to aj v správe, ktorá bola vydaná rok po skončení Národného pochodu za život v Košiciach, kde prišlo okolo 80-tisíc ľudí.

VYHLÁSENIE je možné nájsť::TU::

Pochod spred dvoch rokov sa niesol v znamení hesla "Poďme von a bojujme za život". Jeho cieľom bolo mobilizovať verejnosť a upozorniť mienkotvorcov a legislatívcov, že ochrana života a rodiny tvorenej manželstvom muža a ženy ako nenahraditeľného priestoru pre vznik a rozvoj života majú na Slovensku podporu verejnosti. Jeho účastníci vtedy prijali i manifest. Verejne v ňom okrem iného vyjadrili presvedčenie, že život každého človeka je neoceniteľný, a preto má byť bezpodmienečne chránený počas celej jeho dĺžky od počatia po prirodzenú smrť a má byť rešpektovaná jeho ľudská dôstojnosť. Zároveň vyzvali všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa zasadili za ochranu a úctu ku každému človeku, rešpektovanie dôstojnosti každého človeka, pomoc ľuďom v núdzi, ochranu manželstva, rešpekt a garanciu osobitného práva rodičov na východu svojich detí.

MANIFEST je možné nájsť::TU::

Národný pochod za život v Košiciach predstavoval impulz, ktorý mal vplyv aj na ďalšie dianie. Z podnetov, ktoré boli formulované na pochode, čerpala podľa vtedajšej správy pre médiá pri svojom vzniku Aliancia za rodinu. "Národná rada SR prijala novelu ústavy, v ktorej definovala manželstvo ako zväzok medzi mužom a ženou," uvádza ďalej správa. Táto požiadavka zaznela tiež v Manifeste Národného pochodu za život v Košiciach. Niekoľkonásobne viac ľudí prišlo aj na pochody vo viacerých mestách. „Sme veľmi radi, že téma ochrany života a rodiny sa dostala do celospoločenskej debaty. Taktiež sa veľmi tešíme silnej pozitívnej reakcii verejnosti na prvý Národný pochod za život a mnohé podujatia, ktoré sa po ňom uskutočnili s cieľom chrániť život človeka a rodinu.,“ povedal bývalý hovorca Národného pochodu za život Tomáš Kováčik.

SPRÁVU je možné nájsť::TU::

Misiou Národného pochodu za život je na celoslovenskej úrovni a verejným spôsobom vyjadriť túžbu a žiadosť po spoločenskej zmene, ktorá by sa prejavila v ochrane života každého človeka. Účastníci žiadajú spoločnosť a najmä zodpovedných verejných činiteľov (vládu SR, poslancov NR SR, prezidenta a iné štátne inštitúcie) o ochranu života každého človeka od počatia po prirodzenú smrť. Zvláštna pozornosť sa pochode v Bratislave sa venovala situácii tehotných mám v ťažkostiach a tomu, ako im vieme pomáhať. Záujmom organizátorov bolo, aby z pochodu neodišiel nikto bez informácie, kam sa môže obrátiť tehotná mama v núdzi a ako jej vie pomôcť každý z nás. Pomohol k tomu i letáčik, ktorý vydali v náklade 50 tisíc kusov. K sláveniu radosti zo života prispela i veľká cyklistická tour, ktorú pred pochodom zorganizovalo Spoločenstvo Život ako dar. Cyklisti strávili na bicykloch takmer mesiac, navštívili vyše 50 miest.

O MISII je možné viac informácií::TU::

Na Národný pochod za život v Bratislave bol zameraný aj pastiersky list biskupov. "Hovoriť, vyjadriť sa dá slovami, ale môže sa aj gestami, vzťahmi, symbolmi či napríklad účasťou na dôležitom podujatí. Na jedno z nich vás teraz znova a radi pozývame: na pochod za život v Bratislave, ktorý sa uskutoční v nedeľu 20. septembra o pol tretej popoludní. Príďte na pokojnú manifestáciu všetkých ľudí dobrej vôle; príďte vydať spoločné svedectvo o zmysle nášho života, ktorý má východisko, smer i cieľ," napísali v liste otcovia biskupi. "Heslom tohoročného pochodu je „radosť zo života“. Túžme túto radosť zdieľať; túžme ju ponúkať, odovzdávať ďalším ľuďom vrátane tých, ktorí v sebe nevládzu udržať nádej. Vykročme do ulíc Bratislavy ako ľudia, ktorí svoju nádej prežívajú spoločne a vzájomne sa v nej utužujú," dodali v liste, ktorý čítali kňazi v kostoloch.

PLNÉ ZNENIE pastierskeho listu je možné nájsť::TU::

ad 2. Organizátori pochodu krátko pred jeho začiatkom prezentovali návrh na zlepšenie právnej úpravy ochrany života a systému pomoci tehotným matkám v krízovej situácii. Cieľom je rovnosť v ochrane života všetkých ľudí bez rozdielu, vrátane nenarodených detí – v legislatíve i v praxi. "Zároveň sme presvedčení, že tehotné matky v kritickej situácii majú dostať od spoločnosti pomoc a podporu. Preto sme sa obrátili na politické strany so zoznamom návrhov a požiadali sme ich, aby v najbližšom období presadzovali návrhy na zlepšenie situácie,“ povedal hlavný koordinátor pochodu Marek Michalčík. Ide o návrhy v troch oblastiach - zlepšenie právnej úpravy ochrany života, zlepšenie systému pomoci nenarodeným deťom a tehotným matkám ohrozeným umelým potratom a zlepšenie rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi.

V roku 2009 bol na Slovensku zavedený tzv. informovaný súhlas žien žiadajúcich o umelý potrat. "Informácia, ktorá sa ženám poskytuje je však stále nedostatočná a je potrebné ju upraviť. Ženy majú byť o možných negatívnych následkoch umelého potratu na ich zdravie férovo a jasne upozornené,“ uviedol Michalčík. Medzi ďalšími úpravami je navrhnutá ochrana nenarodeného dieťaťa pred umelým potratom z dôvodu jeho pohlavia či z ekonomických a sociálnych dôvodov. Organizátori ďalej požadujú posilniť práva a zodpovednosť otcov nenarodených detí. Veľký dôraz kladú aj na požiadavku vytvorenia účinnej siete pomoci pre tehotné matky a ich rodiny v kritickej situácii, a to aj s podporou štátu. „Novela zákona o sociálnych službách by mala zaviesť možnosť zriaďovať Domovy pre tehotné matky, ktoré nám na Slovensku chýbajú. Chýba nám aj sociálna pomoc tehotnej matke v núdzi a je potrebné tiež uľahčiť situáciu študujúcim rodičom,“ povedal M. Michalčík.

Tretí okruh požiadaviek smeruje k zlepšeniu rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi. Podľa organizátorov je potrebné rozlišovať medzi rodinnou a sociálnou politikou štátu. „Rodinná politika má smerovať k tomu, aby ľudia zakladali rodiny, aby sa manželstvá nerozvádzali, aby sa v nich rodili detí a boli riadne vychovávané, a aby sa deti postarali o svojich rodičov, keď zostarnú. Sociálna politika prichádza vo väčšine prípadov na rad vtedy, keď zlyhá rodina. Čím viac funkčných rodín na Slovensku bude, tým menej sociálnych problémov budeme musieť riešiť,“ uviedol Michalčík. V rodinnej politike ďalej navrhujú zaviesť programy podpory demografického rastu, znížiť daňové a odvodové zaťaženie rodín, či zvýšiť starobný dôchodok rodičov pracujúcich detí. „Zmeny sú možné, ako sme videli aj pri prijatí novely ústavy o ochrane manželstva. Sme presvedčení, že naše návrhy sú politicky priechodné a očakávame, že ich politické strany budú aktívne presadzovať,“ dodal Michalčík.

ad 3. Po mesiacoch príprav a sérii sprievodných aktivít sa dnes bratislavské Námestie SNP a priľahlé ulice zaplnilo tisíckami ľudí, ktorí prišli osláviť radosť zo života. Národnému pochodu za život predchádzal viacdňový prípravný program. Jeho cieľom bolo "naladiť“ hlavné mesto na tému radosti zo života a pomoci tehotným mamám v núdzi, čo sú nosné témy tohtoročného pochodu. „Chceli sme, aby bol program pestrý ako je pestrý aj život. Kolegovia z programového tímu sa snažili poskladať taký festivalový typ programu, aby si tu každý našiel niečo zo svojho hudobného či tematického vkusu. Tým sme chceli dať dôraz na to, že každý má in ý vkus, inú povahu či záľuby. Zároveň ale program vyvrcholí spoločným pochodom za to, čo nás spája – túžba za ochranu života každého človeka,“ povedal Marek Michalčík z organizačného tímu Národného pochodu za život.

Ako uvádza tlačová správa organizátorov, počet manifestujúcich ľudí zaskočil i organizátorov, nakoľko sa k pochodu nedostal celý zídený dav, kedy sa čelo pochodu spojilo s jeho ešte stále postávajúcim záverom. Radostná atmosféra sa tak niesla po celej dĺžke v neprerušenej živej na husto tkanej reťazi ľudí oslavujúcich život. Bratislavský pochod bol však výnimočný v mnohých ďalších ohľadoch. Zapojilo sa doň takmer 1000 dobrovoľníkov, z nich 250 účinkujúcich, organizátori postavili päť pódií plných audio techniky, pripravili viac ako 90 podujatí na 33 stanoviskách rozmiestnených po centre Bratislavy. Boli pre nich nachystané pro-life workshopy, prednášky, divadlá, filmové večery, výdatný hudobný, tanečný i duchovný program a keďže tú najväčšiu radosť zo života nám prinášajú najmenší, špeciálne pre rodičov s deťmi boli pripravené podujatia vo forme detských vystúpení, skautského mestečka a ďalších atrakcií.

Do oslavy života sa zapojili aj mladí ľudia. Napríklad mladí z Bratislavskej arcidiecézy prežívali radosť zo života na stretnutí "Cliptime" v Petržalke. Nosnou témou tohto ročníka bola práve radosť zo života práve v súvislosti s Národným pochodom za život, ku ktorému sa účastníci po ich dvojdňovom programe pripojili. Motívom diecézneho stretnutia mládeže je spoločný čas spájania - “spinkovania” ako hovorí doslovný preklad názvu stretnutia, ktoré sa konalo už po tretí raz. Prvý ročník sa konal v roku 2013 v Marianke a následne v roku 2014 v Šaštíne-Strážach spolu s Národným mládežníckym programom 7BOLESTNÁ. Hlavným organizátorom tohto podujatia je Komisia pre mládež Bratislavskej arcidiecézy v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM).

Najbohatší program čakal účastníkov Národného pochodu za život krátko pred samotným pochodom. Mladí z Bratislavskej arcidiecézy sa zapojili do oslavy života na ich diecéznom stretnutí Cliptime. Do sprievodných podujatí sa zaradil aj program Bratislavských Hanusovských dní, filmový pro-life festival a ďalšie lákadlá (napríklad benefičný koncert, hraná krížová cesta a iné). Sobota bola spojená s desiatkami rôznych workshopov na rozličné pro-life témy, okrem nich to boli aj divadelné vystúpenia, diskusie, hudobný, tanečný a duchovný program, ktorý vyvrcholil otváracou svätou omšou. Za účasti viacerých biskupov a kňazov ju celebroval Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska. V Katedrále sv. Martina, kde sa konala, prítomných pozdravil apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana. Priniesol pozdrav a apoštolské požehnanie Svätého Otca Františka.

Nedeľný program pred pochodom vyvrcholil pro-life bohoslužbami v kostoloch, ktoré slávili biskupi východného i západného obradu s miestnymi veriacimi, ako aj s pútnikmi z diecéz. Predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský celebroval Eucharistiu v Katedrále sv. Martina. Vo svojej homílii povedal, že pochod za život je postavený na láske k životu. Na pochode sme podľa jeho slov "akoby nasledovníci Krista". "Na čele sprievodu ide Boh sám," uviedol arcibiskup Zvolenský. "Boh sa vydal na cestu k nám, aby sme mali život a aby sme ho mali v plnosti," uviedol. V závere pridal poďakovanie. "Veľká vďaka, že milujete život, že milujete Boha - prameň života. Boh je ten, ktorý je neustále na pochode, lebo Boh nás miluje. Neustále nás zachraňuje. Nech za to obdivovaný, chválený a vzťah k Bohu nech je pre nás tým najzákladnejším vzťahom," dodal metropolita Bratislavy.

Duchovný program pred pochodom prebiehal na viacerých miestach. Už od pondelka tohto týždňa sa schádzali veriaci v bratislavskej Lurdskej jaskyni na Kalvárii pri modlitbách za úspešný priebeh Národného pochodu za život. Iniciátorom tohto podujatia bol Mons. Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup. Išlo o modlitbu ruženca s meditáciami a loretánskych litánií. "Myšlienkou podujatia bola duchovná podpora Národného pochodu za život v Bratislave," hovorí TK KBS P. Chryzostom Kryštof, OP, správca farnosti Bratislava Kalvária. Duchovné zamyslenia pri modlitbe ruženca mali aj v bratislavskí biskupi. Nechýbal duchovný program spojený s gospelovými piesňami, chválami, Taizé modlitbami a modlitbovým bdením.

V týždni pred pochodom za život sa v Košiciach, kde sa konal prvý historický Národný pochod za život, uskutočnil koncertný týždeň za život pod názvom Na počiatku bola radosť. Počas neho ponúkla tvorivá skupina Poetica Musica hudobno-poetické pásmo Áno za život. Koordinátor skupiny, katolícky kňaz Martin Gnip, k spolupráci pozval aj kapelu Kerygma a Peter Milenky Band. Cieľom tohto týždňa bolo ponúknuť ľuďom v Košiciach, respektíve na východnom Slovensku, program spojený s myšlienkou Národného pochodu, keďže nie všetci môžu cez víkend do Bratislavy pricestovať – účinkujúci sa tak na opačnom konci Slovenska chceli pripojiť k sprievodnému programu. Koncertný týždeň bol zároveň povzbudením a pozvánkou prísť do Bratislavy a prejaviť svoju radosť zo života na samotnom pochode.

Nedeľné aktivity pokračovali programom pre deti v skautskom mestečku a vyvrcholili na Námestí SNP, kde vystúpil Peter Bažík a Mária Čírová. Program naživo vysielala TV LUX a Rádio LUMEN. Tisícky ľudí privítali moderátori Pavol Danko a Lucia Noskovičová, matka troch detí. Okrem organizačných vecí upozornili aj možnosť podporiť pochod za život prostredníctvom darcovskej SMS (DMS). Stačí ju poslať v tvare DMS POCHOD (DMS medzera POCHOD) na číslo 877. Spoplatnená je sumou dve eurá. Táto možnosť podpory potrvá až do konca októbra tohto roka. Výťažok z verejnej zbierky bude použitý na podporu prípravných a realizačných aktivít Národného pochodu za život 2015, ako aj ďalších súvisiacich aktivít týkajúcich sa rodiny a ochrany života od počatia po prirodzenú smrť. Pochod bolo možné podporiť aj priamo v uliciach centra Bratislavy.

Na Námestí SNP, kde sa pred vyše dvomi desaťročiami demonštrovalo aj proti totalitného režimu v bývalom Československu, sa zišli ľudia z celého Slovenska, ale aj z Čiech, Poľska, Maďarska, Rakúska a Nemecka. Viacerí z nich držali v ruke slovenské vlajky a množstvo rozličných transparentov a plagátov, ktorými oslavovali radosť zo života. "Život je dar!", "Dieťa je dar", "Ochráňme život od počatia", "Žiadame zákaz potratov" - to boli iba niektoré z nápisov. Nechýbala podobizeň Svätého Otca Františka, tisícky balónikov v rozličných farbách, portréty a obrázky rodín s deťmi. Niektorí si pripli na svoje oblečenie i odznaky, ktorým vyjadrili k úctu k životu od počatia po prirodzenú smrť. Ďalší si obliekli tričká Národného pochodu za život. Pridali sa k nim viaceré známe tváre z verejného, akademického náboženského života.

Po vystúpení spevákov sa predstavili na pódiu účastníci cyklistickej tour, ktorá hlásala dobrú zvesť o radosti zo života na svojej vyše 1 700 kilometrovej púti Slovenskom. Ich posledná cesta viedla dva dni z Popradu do Bratislavy. Po osobnej "zoznamovačke" moderátori privítali všetkých, ktorí prišli na námestie. Nechýbala spoločná selfie s odporúčaním, aby účastníci pochodu zavesili svoje fotografie s hastagom ‪#‎NPzZ2015 na sociálne siete. V programe potom zaznela audionahrávka telefonátu ženy, ktorá hľadala pomoc po neželanom tehotenstve. Na pódiu potom vystúpili tri ženy, ktoré majú s podobnými telefonátmi skúsenosti. Prvou bola Zuzana Stohlová Kiňová, ktorá sama očakáva dieťa. Vedie Poradňu Alexis, ktorá pomáha mužom i ženám v oblasti neželaného tehotenstva alebo ženám, ktoré trpia následkom umelého či spontánneho potratu.

Pridala sa k nej Mária Demeterová, zastupujúca projekt Zachráňme životy. Jeho cieľom je pomôcť tehotným ženám, matkám a ich deťom, ktoré sa ocitli v krajnej životnej núdzi. Jednou z nich je aj matka Lea, ktorá prišla na pódiu spolu s deťmi. Treťou hosťkou bola Anna Verešová z organizácie Áno pre život, ktorá okrem iného už 18 rokov prevádzkuje zariadenie núdzového bývania – Domov Gianny B. Mollovej. Poskytuje v ňom ubytovanie a odborné poradenstvo osamelým ženám v núdzi a matkám s deťmi – obetiam násilia. Blok vyvrcholil vystúpením hudobnej skupiny S.I.L.A s piesňou Sen o rodine, svedectvom Pavla a Janky Strežovcov s deťmi a vystúpením Zuzany Eperješiovej s piesňou Pastelky. Pochod odštartovali moderátori spolu zo zoskupením PROLIFE BAND so skladbou Život stále chráň. Skladba vyhrala súťaž organizátorov pochodu o hymnu pochodu.

Medzi účastníkmi kráčali i sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ a biskupi Slovenska. V mene KBS, ktorá pochod zvolala, sa účastníkom v ekumenickom bloku prihovoril jej súčasný predseda Mons. Stanislav Zvolenský. Poďakoval všetkým, že prišli. "Obdivujem to, že môžeme všetci kráčať spoločne, aby sme ticho a pokorne odkázali, že si vážime život všetkých," povedal metropolita Bratislavy. "Každý ľudský život je darom," dodal predseda KBS. Pridal sa k nemu tajomník Posvätnej synody Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku Milan Gerka, farár Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Vladimír Kmošena, zástupca biskupa z Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku Ján Semjan a arcibiskup Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi.

Na pochode, ktorí spríjemnili žalmoví bubeníci zo spoločenstva Maranatha z Prešova, priniesli aj unikát, ktorý predstavili v Košiciach. Hlavné pódium zdobilo súsošie kľačiacej matky s priehľadným dieťaťom, ktoré jej odpúšťa. Ďalším unikátom bola napríklad najväčšia biela stužka za nenarodené deti, ktorá má 600 metrov. Spustili ju z veže Katedrály sv. Martina. Originálne boli aj symbolické tri brány, ktoré zhmotnili radosť zo života do konkrétnych udalostí. Zabezpečili ich dobrovoľníci v rôznych kostýmoch. Prvá bola pri Moste SNP. Bola to "narodeninová brána", ktorá predstavovala návrat do detstva. Zabezpečilo ju Tanečné divadlo ATak. Pred Kapucínskym kostolom to bola "svadobná brána" s tanečným súborom For Džoj z Vrbového. Poslednou bola "rodinná slávnosť" blízko Námestia SNP. Moderátori pripravili aj lekcie pozitívneho myslenia.

Na podujatí, počas ktorého celý čas zvonili zvony v kostoloch, sa pripojili k celosvetovému hnutiu za život. Svoje pozdravy pripojili na pódiu aj hostia zo zahraničia. Na Národnom pochode za život privítali salzburského pomocného biskupa Mons. Andreasa Launa, ktorý sa v rámci svojho verejného vystupovania aktívne zasadzuje za ochranu rodiny ako i za ochranu života od počatia až po prirodzenú smrť. Ocenil organizáciu a prítomnosť biskupov na pochode. "Dnešná správa je jasná. Krajina, v ktorej sa nedbá o život, nie je dobrá krajina," povedal biskup Laun. Zároveň upozornil, že v Európe "vládne kultúra smrti, o ktorej hovoril Ján Pavol II. a my sme tu práve preto, aby sme tu bojovali proti tejto kultúre a bojovali za kultúru života," dodal salzburský pomocný biskup, ktorý osobne podporil v sobotu aj pochod za život v Berlíne. Organizátori Národného pochodu za život v Bratislave privítali i Zdenku Rybovú z Hnutí pro život z Českej republiky, americký výskumník Patrik Fagan a Anna Kováčová z Donum Vitae. Na pódiu vystúpil aj iránsky utečenec Reza Sicani.

ad 4. Organizačný tím Národného pochodu za život v jeho závere ocenil pred novinármi jeho priebeh. Na masovom podujatí podľa neho prekonali "zázrak z Košíc". Trasa prechádzala ulicami Gorkého, Jesenského, Rázusovým nábrežím, Staromestskou a cez Suché mýto až späť na Námestie SNP. Marek Michalčík, hlavný zodpovedný za prípravu pochodu, pred novinármi na brífingu odhadol, že do hlavného mesta prišlo 70 - 85 tisíc ľudí. „Pokojná radostná atmosféra, ktorá sa niesla ulicami hlavného mesta sú dôkazom, že ľuďom v našej krajine záleží na ochrane života od jeho počatia až po prirodzenú smrť. 20. september 2015 si budeme všetci pamätať ako deň, kedy po Košiciach i Bratislava oslavovala život, ktorý by mal byť vždy darom prijatým a nie odmietnutým. Myslím si, že po dnešnom dni môže magistrát mesta Bratislavy uvažovať o premenovaní Námestia SNP na Námestie Slovenského Národného Pochodu. Chcem poďakovať všetkým, a nie je ich málo, ktorí prispeli k takémuto nádhernému výsledku,“ konštatoval Michalčík.

Radosť a vďačnosť z toho, že sa pri tomto podujatí ukázalo spoločenstvo tých, ktorí si vážia život, vyjadril pred médiami i bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Marek Michalčík poďakoval za spoluprácu polícii, zástupcom magistrátu a Bratislavy - Starého mesta. "Som si istý, že Bratislava na Národný pochod za život nezabudne," dodal Michalčík. Zároveň pripomenul, že pochod aktívne pomôže existujúcim zariadeniam a organizáciám, ktoré pomáhajú tehotným mamičkám v núdzi. Organizátori pochodu im venujú financie vo výške aspoň 10 % z výťažku verejnej zbierky, ktorá stále prebieha. Novinkou tiež je forma grantov pre pro-life startupy. O grant sa môže uchádzať ktokoľvek. Žiadosť o grant bude potrebné poslať do 12. októbra 2015. K ochrane života prispeje aj ďalší projekt pochodu – zbierka trvanlivých potravín a školských pomôcok na pomoc ľuďom v núdzi.
 
zdroj: www.tkkbs.sk
 
facebook sharing button Zdieľaj
Na pochode za život oslávilo radosť zo života 70 - 85 tis. ľudí

V Bratislave v nedeľu 20. septembra oslávilo radosť zo života 70 - 85 tisíc ľudí. (foto: David Ištok/Aktuality.sk)

NOVINKY