BRATISLAVA 31. januára 2024 - Charita nie sú len zamestnanci zariadení a sociálni pracovníci. Sú to aj stovky dobrovoľníkov, ktorí - či už samostatne alebo spoločne - v rámci takzvanej farskej charity rozširujú sieť pomoci, najmä v menších mestách či v obciach. Každá farská charita je iná, každá sa zameriava na iné aktivity, ale všetky spája to podstatné - pomoc núdznemu človeku. Dnes sa pozrieme na to, ako fungujú farské charity v Dunajskej Strede (okres Galanta), Špačinciach (okres Trnava) a v Drienici (okres Sabinov).
Bez viery by to nešlo
V Dunajskej Strede sa dobrovoľníci zomkli okolo Juraja Bugára, ktorý sa dlhodobo ako miestny poslanec zaujíma o pomoc núdznych v meste, čo neskôr viedlo k vzniku vôbec jednej z prvých farských charít v Trnavskej arcidiecéze. Dnes ju tvorí osem dobrovoľníkov, ktorí sa pravidelne stretávajú a hľadajú možnosti pomoci.
„Nikdy som nerozmýšľal, že by som založil pomáhajúcu organizáciu. Ale samozrejme, z toho, čo robíme, že slúžime Bohu a núdznym ľuďom, mám dobrý pocit. Bez viery by sa to však nikdy nepodarilo,“ tvrdí.
Hlavnou aktivitou Farskej charity v Dunajskej Strede je organizovanie jarnej a jesennej zbierky, ktorá prebieha v meste už niekoľko rokov a vďaka ktorej pomáhajú núdznym s potravinami či materiálnou pomocou. „Väčšinou sa stretávame s vďakou ľudí, pretože nemajú nič a našu pomoc si vážia. Ale nájdu sa aj takí, ktorí sú nespokojní a sťažujú sa, že sme im dali málo.“
V Dunajskej Strede sa aktívne zapájajú aj do najväčšej potravinovej zbierky, z výnosu ktorej dokážu nazhromaždiť dostatok potravinovej pomoci pre núdznych v meste - rodiny, jednotlivcov i seniorov. Spolupracujú tiež aj s lokálnymi firmami, ktoré ich podporujú v distribúcii pomoci.
Chceme byť príkladom pre mladých
V Drienici (okres Sabinov) sa o činností farských charít dozvedeli z charitného časopisu Cesta, ale aj vďaka osobnej skúsenosti jednej z členiek inej farskej charity. „Pretože fungujeme ešte len rok, našich aktivít bolo zatiaľ len niekoľko. Vlani pred Vianocami sme napríklad zorganizovali potravinovú zbierku pre rodiny s deťmi v núdzi, ktorú by sme tento rok radi zopakovali,“ hovorí jedna z dobrovoľníčok, ktorá sa aj s ostatnými farníkmi sa zoskupili okolo tamojšieho správcu farnosti Pavla Vaľka.
Tento rok sa v Drienici zapojili aj do upratovania budovy miestnej cirkevnej školy, pripravili tiež Športový deň plný rôznych súťaží a aktivít pre deti a mladých z obce. Na jeseň zorganizovali výrobu dušičkových vencov, pričom vypomáhala aj miestna mládež. Práve zapájanie mladých do činnosti dobrovoľníkov dáva tunajšej farskej charite zmysel fungovania. „Naša farská charita by mohla byť pre mladých ľudí vzorom, ako sa sebarealizovať, zmysluplne tráviť voľný čas, získať nových priateľov a určité zručnosti do života. Nepochybne to môže byť pre nich tiež dobrá príležitosť ako darovať svoj osobný čas pre ľudí, ktorí to naozaj potrebujú,“ myslia si farníci. Hoci farská charita Drienica je síce ešte veľmi mladým zoskupením, pred sebou majú plno plánov – okrem zbierok zameraných na potravinovú pomoc pre núdznych sa chcú zapojiť do rekonštrukcie miestneho chrámu či pripraviť počas fašiangov Deň farnosti. Podujatie by malo slúžiť na spoločné budovanie vzťahov vo farnosti, aby boli dobrým príkladom pre druhých.
Medovníky pre núdznych
Aktívni sú aj farníci v Špačinciach. Podľa tamojšej koordinátorky dobrovoľníkov Silvie Lehutovej, má na tom zásluhy najmä ich dekan Ľuboš Hašan, ktorý bol nadchnutý myšlienkou pomáhať biednym vo forme prvopiatkových zbierok trvanlivých potravín. Tie sa stali pevnou súčasťou farských aktivít. „Okrem potravín zbierame aj šatstvo podľa sezónnych potrieb či školské pomôcky. Je normálne, že občas nadšenie a snaha pomáhať upadne, no náš pán dekan nás vždy dokáže cez kázeň či osobným príkladom motivovať a povzbudiť k aktivite. Myslím si, že práve spolupráca kňaza s farníkmi je základom každej charity,“ hovorí. V Špačinciach zbierkami pomáhajú Trnavskej arcidiecéznej charite, ale napríklad aj bratislavskej organizácii Depaul či ženskému zariadeniu Jozefínum v Dolnej Krupej. Farníci sa tiež zapájajú do zbierky Vincentskej rodiny „Boj proti hladu“, kde predajom upečených medovníkových srdiečok zbierajú finančnú pomoc pre miesta, kde pôsobia vincentskí misionári či sestry vincentky.
„Ľudia z našej farnosti nás nezvyknú vyhľadávať. V prípade núdze radšej hľadajú pomoc tam, kde sa cítia anonymne. Sme preto veľmi radi, že spolupracujeme s Trnavskou arcidiecéznou charitou, ktorá vyzbieranú pomoc vie konkrétne nasmerovať a má kontakty na ľudí, ktorí tú pomoc naozaj potrebujú. Sme radi, že takto pomáhame pomáhať.“
K pomáhaniu sa snažia vychovávať aj najmenších. Učia deti podeliť sa s núdznymi, napríklad aj o sladkosti z mikulášskej výslužky. Tiež rozbehli aktivitu 100 metrov. „Prostredníctvom nej povzbudzujeme deti aj dospelých, aby si všímali ľudí, ktorí žijú blízko nich a zaujímali sa o to, čo potrebujú - napríklad odviezť k lekárovi alebo sa pozhovárať. Nemusí ísť len o materiálnu pomoc. Je dôležité, aby sme sa vzájomne učili všímať si blížnych okolo seba a boli vnímaví na ich potreby.“