TRNAVA 19. novembra 2015 - V utorok 17. novembra, v piaty deň Trnavskej novény, si veriaci spolu s trnavským arcibiskupom a kňazmi zhromaždenými na hlavnej večernej svätej omši v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša pripomenuli Deň boja za slobodu a demokraciu spevom slovenskej hymny pre chrám "Bože, čos´ráčil". Keďže 17. november je i spomienkou na sv. Alžbetu Uhorskú, služobníčku kresťanskej lásky, na tejto svätej omši udelil arcibiskup Mons. Ján Orosch vybraným deviatim laureátom Ružu sv. Alžbety ako prejav vďaky za ich dlhoročnú službu Cirkvi. Pri odovzdávaní ocenenia jednotlivým laureátom boli prečítané ich krátke kurikulá, ktoré uverejňujeme v plnom znení.
Jozefa Piknová z Trnavy
Dlhé desaťročia pracovala na zveľaďovaní a dôstojnom udržiavaní sakrálnych priestorov na viacerých miestach bývalej Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy, menovite Kostol sv. Jakuba v Trnave, Dóm (Katedrála) sv. Martina v Bratislave, v Trnave tiež Bazilika sv. Mikuláša a Katedrála sv. Jána Krstiteľa. O františkánsky Kostol sv. Jakuba v Trnave sa stará aj v súčasnosti. Za túto službu Cirkvi jej bolo udelené ocenenie Ruža sv. Alžbety.
Emil Jankovič z Lančára
Pod rukami pracovitého človeka pána Emila Jankoviča z Lančára vzniklo mnoho hodnotných diel pre dobro Cirkvi v Trnavskej arcidiecéze: kreslá pre Svätého Otca Jána Pavla II. pri jeho poslednej návšteve Slovenska v roku 2003, časti vnútorného zariadenia Apoštolskej nunciatúry na Slovensku, lavice, sedíliá a sedadlá, ako i zariadenie sakristie v Dóme (Katedrále) sv. Martina v Bratislave. Ďalej jeho ruky pracovali na rekonštrukcii liturgických zariadení v 26 kostoloch Slovenska, na zariadení kláštornej kaplnky sestier premonštrátok vo Vrbovom, karmelitánok v Nitre a kláštornej kaplnky v Suchej nad Parnou. Trnavský arcibiskup ocenil túto prácu na zveľaďovaní Cirkvi a s vďakou udelil pánovi Emilovi Jankovičovi ocenenie Ruža sv. Alžbety.
Terézia Čechovičová z filiálky Pác
34 rokov koná službu kostolníčky a predmodleníčky pani Terézia Čechovičová z filiálky Pác. Aktívne sa zapájala do opráv kostola a údržby jeho okolia. Veľkú pomoc poskytuje pri rôznych farských aktivitách a podujatiach. Mimoriadne treba vyzdvihnúť jej služby kňazom vo farnosti Cífer. Za túto takmer 40-ročnú službu jej trnavský arcibiskup s veľkou radosťou udelil ocenenie Ruža sv. Alžbety.
Augustína Galážová z Cífera
Aj druhé ocenenie putuje do farnosti Cífer, a to pre pani Alžbetu Galážovú. V Dome pokojnej staroby v Cíferi poskytuje stálu pomoc tým, ktorí už nie sú schopní samostatne si zabezpečiť svoje životné potreby, ako sú nákupy, denné návštevy, rozhovory s imobilnými obyvateľmi Domu. Ďalej sú to ručné práce a mnoho ďalších služieb, ktoré obyvateľom Domu spríjemňujú život. V tomto nasleduje službu kresťanskej lásky svätej Alžbety. Trnavský arcibiskup si vysoko váži jej prínos k prežívaniu staroby a choroby a preto jej udelil ocenenie Ruža sv. Alžbety.
Stanislav Veselský z Trnavy
V tomto roku 2015 završuje pán Stanislav Veselský 30-ročnú službu organistu v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave. Ako otec viacdetnej rodiny žije s celou farskou rodinou farnosti sv. Mikuláša a duchovného spoločenstva Saleziánskych spolupracovníkov. K tomu treba pripomenúť jeho aktívny život v Cirkvi v časoch totalitného režimu, za čo mu – z príležitosti jeho životného jubilea - trnavský arcibiskup udelil ocenenie Ruža sv. Alžbety.
MUDr. Albína Schmiesterová z Trnavy
Obetavá služba biskupom, kňazom a rehoľníkom, nekompromisný postoj v morálnych otázkach, láskavý prístup k pacientom, vernosť Bohu a Cirkvi pri výkone lekárskej profesie v kontakte s deťmi a mládežou, obrana viery v školskom prostredí aj v čase totality charakterizujú lekárku-pediatričku pani MUDr. Albínu Schmiesterovú. Sú to čnosti, ktoré heroickým spôsobom pestovala svätá Alžbeta. Cirkev ju odmenila poctou na oltári svätosti. Pani doktorku za nasledovanie jej čností v službe chorým a trpiacim odmenil trnavský arcibiskup ocenením Ruža sv. Alžbety.
Ing. Štefan Bošnák z Trnavy
Pán Ing. Štefan Bošnák pôsobil v Trnave 16 rokov ako primátor mesta. Trnavský arcibiskup oceňuje dielo, ktorým pozdvihol mesto najmä v oblasti záchrany a zveľaďovania sakrálnych pamiatok. Ocenenie Ruža sv. Alžbety dostáva za svoj nekompromisný náboženský postoj a svedectvo kresťanského politika. Zvlášť oceňujeme jeho zásluhy na pozvaní a príprave návštevy svätého Jána Pavla II. v Trnave počas jeho poslednej cesty na Slovensko v roku 2003.
Pavel Haniš z Ružindola
Pán Pavel Haniš sa narodil v Rumunsku ako potomok Slovákov, ktorí pred vyše 200 rokmi emigrovali za prácou do málo obývanej oblasti terajšieho Rumunska. Po 2. svetovej vojne sa vrátil spolu s rodinou do vtedajšieho Československa, do českého pohraničia. Neskôr sa spolu s manželkou Katarínou usadili v Ružindole. Vychovali spolu dve dcéry a jedného syna. O manželku sa vzorne staral počas jej zdravotných problémov až do jej odchodu do Večnosti v roku 2014. Službu kostolníka vykonával 23 rokov vo farskom Kostole sv. Bartolomeja v Ružindole počas pôsobenia 5 kňazov v tejto farnosti. Za vzornú starostlivosť o manželku, o ktorú sa staral podľa príkladu svätej Alžbety, ako i za službu Cirkvi v úlohe kostolníka mu trnavský arcibiskup s radosťou udelil ocenenie Ruža sv. Alžbety.
Matilda Zatková z Voderád
Pani Matilda Zatková od roku 1953 do roku 1996, teda rovných 43 rokov, vykonávala vo farskom kostole vo Voderadoch službu upratovačky a vyzdobovateľky kostola. Podieľala sa na praní, žehlení oltárnych plachiet a ostatných krajčírskych prácach. Všetko to robila pre dobro Cirkvi bez nároku na finančnú odmenu. Preto jej ocenenie Ruža sv. Alžbety právom patrí a trnavský arcibiskup jej ho s radosťou udelil.