Včera večer, na spomienku Obetovania Panny Márie (21.11.2012), zakončili biskupi a kňazi spolu s množstvom pútnikov, ktorí sa na túto udalosť zhromaždili v „malom Ríme“, novénu k Trnavskej Panne Márii. Počas deviatich dní veriaci Trnavy, a vďaka katolíckym masovokomunikačným prostriedkom i celého Slovenska, premýšľali nad myšlienkou Svätého Otca Benedikta XVI. z jeho apoštolského listu Porta fidei: "Božia Matka, zverujeme ti tento Rok viery" (Porta fidei 15). Každý večer sa striedali kazatelia pochádzajúci z rozličných rehoľných komunít pôsobiacich na Slovensku, aby prítomným sprostredkovali Božie slovo, ku ktorému si má každý kresťan prehĺbiť svoj vzťah práve v tomto roku. Hlavnými celebrantmi večerných svätých omší počas celého trvania novény k Trnavskej Panne Márii boli Mons. Ján Orosch, trnavský apoštolský administrátor „sede vacante“, ale i ďalší slovenskí biskupi. Vystriedali sa Mons. Andrej Imrich, Mons. Jozef Haľko, Mons. Marián Chovanec, Mons. Štefan Sečka a Mons. Dominik Tóth, ktorí veľmi radi prijali pozvanie k tejto službe Bohu a veriacemu Božiemu ľudu putujúcemu do Trnavy. Dalo by sa povedať, že z rán modernej doby ubolená Trnava prežívala počas tých uplynulých dní svoje vzkriesenie s Kristom, ktorý pútnikom dennodenne daroval uzdravujúcu lásku vo sviatosti zmierenia prostredníctvom kňazov – spovedníkov v Bazilike sv. Mikuláša, či svoju posilňujúcu lásku, s ktorou sa spájali v Eucharistii.
Včerajší záver novény sa dá považovať za skutočný vrchol týchto deväťdňových „duchovných cvičení“ pri nohách Matky Božej Trnavskej. Slávnostnú svätú omšu celebroval Mons. Stanislav Zvolenský, arcibiskup – metropolita, spolu s ním koncelebrovali ďalší šiesti slovenskí biskupi a najväčší počet zúčastnených kňazov na tohoročnej novéne, ktorí spolu so svojimi pastiermi vytvorili jednotu v bratskej láske pri Pánovom oltári. Veriacimi preplnená Bazilika svätého Mikuláša, ako i priestor pred hlavnou bránou, tiež veľmi veľa napovedali, ako sa dá „jedinečným spôsobom prežívať Božia prítomnosť a v duchovnom spoločenstve aj blízkosť Božej Matky Panny Márie“.
V slávnostnej homílii sa bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský zameral na tému „Rok viery... aby sme posilnili svedectvo lásky“. „Čo to znamená, aby sme posilnili svedectvo lásky? Je to jedna z úloh, ktorá je pred nami; ktorá vyplýva z toho, že sme veriaci a aj Rok viery je príležitosťou, aby sme sa v týchto základných poslaniach obnovili.“ K tomuto obnoveniu sa môže veriacim určite napomôcť i sviatok Obetovania Panny Márie, keď sa už tradične novéna k Trnavskej Panne Márii končí. Prostredníctvom tohto sviatku môžeme Božiu Matku chápať ako človeka, ktorý je úplne odovzdaný Bohu. K osobitnému zasväteniu Bohu nie sú však pozvané iba duchovné osoby, ale aj život každého človeka má byť zasvätený tomu, aby sme žili podľa Božej vôle. „Patriť Bohu je základný ľudský postoj... Život nám ukazuje iné postoje, aj my niekedy ako hriešni ľudia máme iné postoje, ale práve tieto stretnutia tu pred Pannou Máriou sú príležitosťou, aby sme si ten základný postoj v sebe obnovili.“
Arcibiskup Zvolenský ďalej pozval prítomných, aby sa pozreli na Pannu Máriu, „aby sme sa mohli dostať k tomu, čo to znamená posilniť svedectvo lásky“. Citujúc viaceré biblické texty poukázal na Máriine kráčanie životom tak, ako to chcel Boh. „Mária, keď plní Božiu vôľu, vo svojom živote prejavuje aj nesmiernu lásku k ľuďom.“ Túto skutočnosť bolo vidieť na svadbe v Káne, či pod krížom jej Syna. Jej láska je taká, ktorá nevyčíta, ale chce posilniť. A toto je prechod k aktívnej láske. Slovami Svätého Otca Benedikta XVI. by sa dalo povedať, že to je „láska, ktorá objíma rany Cirkvi a sveta“. Panna Mária teda tie rany objíma a chce, „aby sa z nich ľudia s Božou pomocou uzdravili.“ Vždy treba mať pred očami, že nejestvuje taká rana na svete, ktorá by nemohla byť uzdravená. Boh je schopný uzdraviť všetky rany, to len človek musí chcieť nechať sa uzdraviť a potom aj iným pomáhať k tomuto uzdraveniu.
Mons. Stanislav Zvolenský spomenul spomedzi veľkého počtu existujúcich rán v ľudskej spoločnosti predovšetkým tie, ktoré sa dotýkajú našich rodín. „Zraňujeme sa našimi hriechmi“, ktoré napr. spôsobujú, že sa ľudia rozvedú, či dokonca sa znova pre svoju slabosť zosobášia. Toto je nesmierny priestor bolesti. Sú zranení dospelí, sú zranené deti.
Tiež je známa ďalšia rana. „Máme tu mladú generáciu, ktorá asi na základe zlého príkladu nás starších nevládze veriť, že je možný verný vzťah na celý život... vzťah podľa Božej vôle... Pravá láska je vždy len jedna, ktorá je postavená na nezištnosti a obetavosti“, ktorá je postavená na tom, že každý vzťah hriešnych ľudí potrebuje uzdravovanie.
To predpokladá, aby sme sa snažili uzdraviť „naše spoločenstvá, až potom môžeme byť
žiarivým príkladom viery pre ostatných. Ak v našich spoločenstvách bude vnútorný rozvrat, aj naše svedectvo viery bude slabé“, dodal bratislavský arcibiskup – metropolita. Ak by sme nemali lásku, nemôžeme účinne rany ošetrovať, ani tie telesné, ale ani tie duchovné.
Otec arcibiskup Zvolenský zakončil svoju homíliu spomienkou na októbrovú biskupskú synodu v Ríme, kde okrem iných zaznel návrh na nový titul Božej Matky - Panna Mária ako Hviezda novej evanjelizácie. „Nech teda Panna Mária Trnavská, Hviezda novej evanjelizácie, Hviezda viery, ktorá sa prejavuje v láske objímajúcej rany, oroduje za všetkých nás“.
Na záver svätej omše všetci prítomní biskupi, kňazi a veriaci zverili Trnavskej Panne Márii celú arcidiecézu v zasväcujúcej modlitbe. Po nej nasledovalo skladanie milostivého obrazu Madony za zvukov fanfár z hlavného oltára Baziliky sv. Mikuláša a slávnostné prenesenie v procesii do bočnej kaplnky, kde zostane až do začiatku budúcoročnej novény.